Jakie można wyróżnić dziedziny chirurgii? Czym zajmuje się chirurg plastyczny?

Chirurgia jest bardzo trudno specjalizacją. Chirurdzy w zależności od wybranej specjalizacji, przeprowadzają różnego rodzaju zabiegi jak również operacje.

Chirurgia jest trudnym zawodem z uwagi na to, że lekarz ten musi posiadać bardzo precyzyjną rękę oraz bardzo rozległą wiedzę na temat medycyny. Niezwykle ważna jest jego odporność na stres, sprawność manualna, opanowanie. Dlatego też niewielu lekarzy młodych decyduje się na podjęcie tego rodzaju specjalizacji. 

Sama nazwa chirurgia wywodzi się z języka greckiego od słów cheir czyli ręka oraz ergon czyli czyn w dosłownym znaczeniu oznacza “pracę wykonywaną rękami”. Dopiero w XIX wieku chirurgię uznano jako dział medycyny. I

stnieje różnych specjalizacji wiele różnych specjalizacji chirurgicznych. Chirurg ogólny na przykład przeprowadza operacje. Do niego należy również przygotowanie przedoperacyjne oraz pooperacyjne. Lekarz tej specjalności przeprowadza często zabiegi na narządach wewnętrznych w jamie brzusznej. Przykładowymi zabiegami wykonywanymi przez chirurga są na przykład:

– usuwanie wyrostka robaczkowego

– pęcherzyka żółciowego, 

-leczenie żylaków, 

-mastektomia,

-wycięcie tarczycy, 

likwidacja przepukliny. 

To tylko niektóre najpopularniejsze zabiegi wykonywane przez chirurga ogólnego. Do jego zadań należą również drobniejsze typu zabiegi  nacięcie ropnia, zszywanie rany- zakładanie szwów. Wszystkie takie zabiegi wykonywane są z ze znieczuleniem. 

Jakie można wyróżnić specjalności chirurgiczne?

Chirurgia ogólna jest to najpopularniejsza dziedzina, natomiast obok niej można wyróżnić również: 

 • chirurga onkologa 
 • chirurga plastycznego 
 • chirurga szczękowo-twarzowego 
 • chirurga naczyniowego 
 • chirurga urazowego (traumatolog)
 • neurochirurga 
 • oraz kardiochirurga 

Każda z tych specjalizacji jest niezwykle istotna i potrzebna. Chirurgia plastyczna  Bielsko-Biała  jest frazą często wyszukiwaną w Internecie. Dlaczego to właśnie miasto? Tak się złożyło, że w tym mieście jest wielu wybitnych specjalistów z dziedziny chirurgii plastycznej.  Specjalizacja ta jest poszukiwana i ceniona szczególnie tam. Dziedzina ta,  to nie są jedynie zabiegi upiększające ale wiele różnych zabiegów często ratujących życie pacjentom. Chirurg plastyczny zajmuje się rekonstrukcją wad wrodzonych ponadto leczeniem urazów ciała. Tylko pewna część chirurgii plastycznej są to zabiegi estetyczne. 

Nie wszyscy wiedzą że zadaniem chirurga plastycznego jest również leczenie oparzeń, przeprowadzanie przeszczepów skóry, co jest bardzo trudnym zadaniem. Ponadto chirurg plastyczny rekonstruuje narządy po transplantacji. To jest główna gałąź zajęć chirurga plastycznego. Ta pozostała część (niewielka) czyli chirurgia estetyczna jest najbardziej znana i promowana w internecie. Z medycyny estetycznej, z pomocy chirurga plastycznego korzysta bowiem coraz więcej osób coraz więcej osób stać na takie zabiegi więc coraz chętniej się na nie decydują.

 Do zabiegów wykonywanych przez chirurga plastycznego należy na przykład:

 •  modelowanie sylwetki 
 • liposukcja ud, ramion oraz brzucha 
 • może to być również korekcja uszu, 
 • korekcja nosa, 
 • korekcja powiek. 
 • To także modelowanie piersi ich powiększanie przy pomocy implantów, powiększanie własnym tłuszczem, bądź czasami również zmniejszenie piersi. 

Przed każdym zabiegiem z dziedziny chirurgii plastycznej przeprowadzane są konsultacje przez lekarza specjalistę. Lekarz specjalista podczas takiej wizyty zbiera dokładny wywiad medyczny a następnie omawia z pacjentem jego oczekiwania. Przedstawia mu jakie efekty można osiągnąć przy pomocy danego zabiegu, zaleca najlepsze rozwiązanie danego problemu.

 Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań co do stanu zdrowia pacjenta wówczas umawia się z pacjentem na wykonanie danego zabiegów określonym terminie, przedstawia listę zaleceń które należy wykonać przed zabiegiem, jak również omawia w jaki sposób będzie wyglądał proces rekonwalescencji po zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *