USG dzieci-wskazania do wykonania

W pediatrii coraz częściej wykonuje się badania diagnostyczne takie jak USG obrazowe. Takie badanie jest w pełni bezbolesne oraz bezpieczne dla małego pacjenta.
Zdarza się że to rodzice proszą lekarzy o wykonanie badania USG. Należy jednak pamiętać że każde badanie powinno mieć swoje uzasadnienie medyczne, a nie być wyłącznie kaprysem rodzica. To lekarz wie najlepiej jakie badanie jest niezbędne dla dziecka. Jeśli twierdzi on że badanie USG należy wykonać wówczas tak rodzice powinni zrobić. w niektórych sytuacjach badania USG są niezbędne ponieważ przy pomocy innych badań nie da się postawić trafnej diagnozy. USG dzieci w Warszawie wykonywany jest zarówno w przychodniach rodzinnych ale też w gabinetach prywatnych gabinetach prywatnych za badanie USG należy zapłacić od 100 do 300 zł w zależności od tego jaki jest to rodzaj badania.
Na czym polega badanie USG?
badanie USG jest to badanie wykorzystujące fale o wysokiej częstotliwości, czyli tak zwane ultradźwięki. Co one wysyłane do ciała a tam odbijają się od narządów wewnętrznych pacjenta. analiza przetwarzana jest przez aparat ultrasonograficzny. Lekarz widzi wynik na monitorze aparatu.badanie USG wykonywane jest już od kilkudziesięciu lat. Jest ona uznawana za bezpieczne badanie dla pacjenta. już noworodkom wykonywany jest pierwsze badanie USG jest to badanie USG przezciemiączkowe. dzięki temu badaniu można bardzo dokładny sposób zobrazować tkankę mózgową, przestrzeń płynową oraz układ komorowy. To badanie pozwala oceniać naczynia w mózgu.
Innym rodzajem badania USG często wykonywaną jest USG jamy brzusznej.
badanie to pozwala ocenić narządy jamy brzusznej tak jak wątroby jelita układ rodny, nerki. badanie takie zleca lekarz na podstawie dokładnego opisu dolegliwości których doświadcza pacjent.
niemowlakom wykonywane jest również USG stawu biodrowego czyli popularnie mówiąc USG bioderek. Jest on również wykonywany w pierwszych tygodniach 3 tygodniach życia (najczęściej w szóstym tygodniu życia), po to aby ocenić czy bioderka są prawidłowo rozwinięte czy wymagają jednak specjalistycznego podejścia. Badanie to pozwala wykryć dysplazję stawów biodrowych. Im szybciej taniej prawidłowość zostanie wykryta tym szybciej będzie można wdrożyć cały proces leczenia.
W zależności od tego jaki rodzaj badania USG będzie wykonywane, do niektórych należy się w szczególny sposób przygotować. Szczególnie jeśli chodzi o badanie USG jamy brzusznej bądź pęcherza moczowego. z pewnością lekarz zlecający badanie poinformuję pacjenta a w przypadku dzieci również rodziców jak należy przygotować się do danego pytania. Ważne jest aby uspokoić dziecko, uświadomić go że takie bo to nie jest w pełni bezbolesne.
jeśli skierowanie na badanie USG jest wydane przez lekarza rodzinnego bądź innego lekarza ale w ramach ubezpieczenia w narodowym funduszu zdrowia  wówczas takie badanie będzie wykonane bezpłatnie. Natomiast jeśli skierowanie na badanie USG zostało wydane przez lekarza w jego prywatnym gabinecie, wówczas za takie badanie będzie trzeba zapłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *