Odpowiednie nawodnienie organizmu

Kiedy sięgamy po coś do picia? Zazwyczaj wtedy, gdy zaczynamy odczuwać pragnienie. Ale prawda jest taka, że swój organizm powinniśmy nawadniać cały czas. Bez wody organizm ludzki nie ma możliwości prawidłowo funkcjonować. Jeśli darzy się tak, że nie dostarczymy mu codziennie odpowiedniej ilości nawadniających płynów to na zaburzymy wewnętrzną gospodarkę organizmu, co na pewno nie odbije się dobrze na naszym zdrowiu i samopoczuciu.  Zawartość wody w organizmie dorosłego człowieka powinna być utrzymana na stałym poziomie. Krótko mówiąc, ilość wody wypitej powinna być równa tej wydalonej z organizmu. 

Odpowiedni poziom płynów w organizmie jest jednym z warunków jego prawidłowego funkcjonowania. Warto wiedzieć, że jeśli poziom wody w organizmie spadnie już o 1%, to odczuwamy intensywne pragnienie. Spadek zawartości wody w organizmie 5% poniżej normy, pojawi się gorączka. Natomiast jeśli odwodnienie sięgnie 10%, skóra zaczyna sinieć i pojawiają się istotne problemy z poruszaniem się.

 Funkcje wody w organizmie

  • woda oczyszcza nasze ciało z toksyn
  • jest środkiem transportu- gwarantuje nam to, że minerały i tlen docierają do każdej komórki
  • bierze udział w regulacji temperatury ciała: chłodzi je, gdy temperatura otoczenia jest wysoka i izoluje od chłodu wtedy, kiedy jest zimno

Skutki słabego nawodnienia organizmu

Niedostateczne spożycie wody może powodować w organizmie wiele przykrych konsekwencji, tj.:

bóle głowy

duszności
złe samopoczucie, np. zmęczenie

spadek koncentracji

Warto być świadomym tego, że każdy z nas traci codziennie około 2,5-3 litrów wody.

 Ile wody należy pić?

Najlepszym sposobem nawodnienia organizmu jest picie czystej wody, a ściślej rzecz ujmując „popijanie” jej małymi łykami. Każdy z nas może obliczyć sobie jego dzienne wodne zapotrzebowanie. Utarło się, że osoba dorosła na każdy 1 kg masy ciała potrzebuje około 30-40 cm3 wody na. Powinno się więc pić około 1,5-2 litrów wody. Aby prawidłowo nawodnić organizm, spożycie odpowiedniej ilości wody powinno być rozłożone w czasie.

Nie sztuka jest wypicie dużej ilości wody gwałtownie, może to bowiem spowodować chwilowe przeciążenie nerek, a  w najgorszej sytuacji nawet ich niewydolność. Dietetycy zalecają dzienną dawkę wody podzielić sobie na 8 szklanek i wypijać co dwie godziny. Takie powolne i regularne dostarczanie płynów do organizmu powoduje szybkie wchłanianie wody w przewodzie pokarmowym oraz transport wraz z krwią po całym organizmie.

 

 

 

2 Replies to “Odpowiednie nawodnienie organizmu”

  1. Po przeczytaniu powyższego artykułu stwierdzam, że nie bez znaczenia jest powiedzenie, że woda to życie. Dopóki nie przeczytałam Waszego artykułu nie zdawałam sobie sprawy, że woda jest nam tak niezbędna. Warto więc zadbać o swój organizm i pic jej jak najwięcej.

  2. Mimo, że czasami nie chce mi się pić to „zmuszam się” do wypicia kilku szklanek wody dziennie. Faktycznie bez wody nie ma życia więc trzeba zadbać o właściwie nawodnienie organizmu bez względu na wiek, wygląd i wiele innych czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *