Czym jest badanie ultrasonograficzne?

 

Ultrasonografia jest to badanie obrazowe, które pozwala zobaczyć narządy wewnętrzne. Na podstawie tego co można zobaczyć na obrazie USG można podjąć dalszą decyzję na temat profilaktyki bądź leczenia. Na badaniu widoczne są narządy wewnętrzne, jak również różnego rodzaju zmiany które w nich zaszły na przykład: guzy, mięśniaki, czy w przypadku kobiet w ciąży- płód. 

 

Badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezbolesne. Za jego pomocą można obejrzeć różne części ciała człowieka.  Często wykonuje się USG również u dzieci. Może to być USG bioderek w Warszawie które zleca lekarz pediatra, ale nie tylko w Warszawie, również w każdym innym mieście, takie badanie przechodzi każdy niemowlak. Na takim badaniu można ocenić stan bioderek u niemowlaka, czy wszystko jest w porządku, czy wszystko rozwija się prawidłowo. 

 

Do najczęściej wykonywanych badań USG jest USG jamy brzusznej, serca- tak zwane echo serca, tarczycy oraz węzłów chłonnych. Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje fale akustyczne o wysokiej częstotliwości które przenikają komórki organizmu. 

 

Nie mają one wpływu negatywnego, tak jak przy promienie rentgenowskie. Badany narząd jest widoczny na monitorze.  Ciało smaruje się specjalnym żelem po to, aby przewodzenie impulsów było ułatwione. Do badania ultrasonograficznego podobnie jak w przypadku innych badań należy się odpowiednio przygotować. Wskazane jest aby przed badaniem nie palić papierosów dlatego że dym może mieć niekorzystny wpływ na wynik badania. Warto również zrezygnować z ciężkostrawnych potraw na kilka dni przed, ponieważ mogą one skutkować powstawaniem gazów które również mogą zniekształcać obraz. W przypadku badania pęcherza najlepiej do badania być na czczo, a na godzinę przed badaniem wypić około litr niegazowanej wody mineralnej, tak aby w czasie badania pęcherz był pełny. Badanie USG można wykonać w gabinetach prywatnych, ale również osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia może takie badanie wykonać bezpłatnie.  Niemniej jednak czas oczekiwania może być bardzo długi, dlatego też wielu pacjentów decyduje się na prywatne wykonanie takiego badania, które jest odpłatne i kosztuje z reguły od 60 do 100 zł. Badanie USG jest badaniem bezpiecznym dlatego też nie ma wielu przeciwwskazań do jego wykonania. Unika się wykonywania badania USG w przypadku otwartych ran oparzeń bądź urazów kości. To badanie jest na tyle bezpieczne że może być wykonywane również u kobiet w ciąży. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *