Czy fizjoterapeuta jest lekarzem?

Fizjoterapeuta jest osobą która musi posiadać odpowiednie wykształcenie medyczne. Nie jest to ten sam zawód co zawód lekarza,   aczkolwiek fizjoterapeuta uczy się również przedmiotów takich jak lekarz czy pielęgniarka. 

Zadaniem fizjoterapeuty jest podobnie jak zadaniem lekarza czy pielęgniarki przywrócenie pacjenta do zdrowia. Stosuje on jednak inne metody. Lekarz może przepisywać leki natomiast fizjoterapeuta ma “moc leczniczą” w rękach. Dlatego ważne jest, aby trafić do odpowiedniej osoby, która wie co robi, wie jak zająć się pacjentem, ma do tego odpowiednie wykształcenie.

Aby być fizjoterapeutą trzeba skończyć specjalne studia po których otrzymuje się tytuł fizjoterapeuty. Zawód ten można wykonywać również uzyskując tytuł technika fizjoterapii. Fizjoterapeuci na studiach uczą się od lekarzy psychologów oraz innych specjalności. Muszą oni bardzo dobry sposób poznać ciało człowieka, tak aby móc wykonywać na tym ciele ćwiczenia oraz odpowiednie zabiegi. Fizjoterapeuta uczy się w jaki sposób człowiek się porusza, w jaki sposób jego ciało zmienia się, może podlegać zwyrodnieniom bądź deformacjom. Musi bardzo dokładnie znać budowę anatomiczną człowieka.

Jeśli ktoś interesuje się tą dziedziną medycyny i chcę zostać fizjoterapeutą w Krakowie powinien zainteresować się studiami licencjackimi a następnie magisterskimi.  Istnieją różne specjalizacje fizjoterapii. Może to być fizykoterapia, rehabilitacja w sporcie, rehabilitacja pooperacyjna. 

Głównym zadaniem fizjoterapeuty jest z pewnością uśmierzenie bólu pacjenta. Ponadto pacjenci udają się do niego aby poprawić ogólny stan ciała, zredukować napięcie w mięśniach oraz stres, zlikwidować stan zapalny oraz obrzęki i w celu rehabilitacji pourazowej. 

Fizjoterapia może wykorzystać do tego terapię manualną, masaż leczniczy fizykoterapię oraz kinezyterapię.

Terapia manualna inaczej zwana jest chiropraktyką. Jest to specjalnie opracowany masaż który ma na celu wspomagać stawy oraz kręgosłup. Stosuje się tutaj różne techniki ucisku oraz  przeróżne chwyty aby przywrócić ruchomość stawom. Fizykoterapia jest to terapia która wykorzystuje światło, prąd elektryczny i magnetyzm, ultradźwięki jak również niską temperaturę. Za ich pomocą oddziałuje się na miejsca zmienione chorobowo zadanie fizykoterapii jest z pewnością stymulacja układu odpornościowego oraz pobudzania organizmu do walki z różnymi chorobami. Podobne zadanie ma również  masaż leczniczy która relaksuje oraz przynosi ulgę bolącym partiom ciała. Masaż leczniczy powinien być również wykonywane przy pomocy odpowiedniej techniki, przez kompetentną osobę. Masaż pomaga najczęściej na bóle kręgosłupa, na bóle które spowodowane są rwą kulszową, jak również długotrwałym stresem, siedzącym trybem życia, nadwagą czy wadami postawy.

Warto omówić z fizjoterapeutą jaką technikę rehabilitacji zastosować w danym przypadku. Z pewnością doradzi on co będzie najskuteczniejsze i najkorzystniej wpłynie na organizm, aby  przynieść szybko ulgę w bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *