Nie taki botoks straszny…

W dzisiejszych czasach istnieje szereg różnych możliwości, aby spowolnić starzenie się skóry.  Procesu tego nie da się całkowicie zatrzymać, można jednak spróbować nieco odmłodzić skórę.

Z pomocą przychodzą gabinety medycyny estetycznej. Tam oferowanych jest wiele różnych zabiegów które mają korzystny wpływ na skórę, zabiegów które nie tylko będą działały profilaktycznie przeciw powstawaniu zmarszczek, ale również sprawią, że zmarszczki te istniejące będą mniej widoczne.  (może nie zniknął całkowicie jednak ich widoczność zostanie zminimalizowana).

Jednym z takich zabiegów polecanym szczególnie na zmarszczki mimiczne jest zabieg z użyciem toksyny botulinowej, zwanej potocznie botoksem. Substancja ta ma wpływ na działanie mięśni w skórze. Jest bezpieczną substancją pod warunkiem, że zabieg wykonywany jest przez doświadczonego lekarza,  który ma wiedzę na temat używania tej substancji oraz przeszedł odpowiednie przeszkolenie. 

W Polsce na rynku dostępne są trzy preparaty z toksyną botulinową:  azzalure, botox, bocotoure. Substancje te można stosować już nawet u ludzi młodych, którzy profilaktycznie chcą zadziałać na zmarszczki. Substancję  tą stosuje się w miejscach największej aktywności mięśniowej tam gdzie najczęściej pojawiają się zmarszczki mimiczne: kącikach ust, do likwidacji lwiej zmarszczki, na czole czy zmarszczkach przy oczach. Nie wszyscy wiedzą że toksyna botulinowa jest również substancją wykorzystywaną w medycynie wykorzystuje się ją na przykład w celu leczenia bruksizmu czy nawet migreny. W medycynie estetycznej toksyna botulinowa wykorzystywana jest już od ponad 30 lat. Toksyna botulinowa w Krakowie podawana jest w gabinetach medycyny estetycznej. Warto wyszukać sobie taki gabinet,  który może pochwalić się umiejętnościami oraz  który ma certyfikaty odpowiednie do używania takiej substancji. Lekarz powinien być doświadczony i mieć niezbędną wiedzę na temat takiej substancji. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko ewentualnych działań niepożądanych. Po wykonanym zabiegu z użyciem botoksu na skórze mogą pojawiać się lekkie zaczerwienienia lub małe siniaki, które w niedługim czasie powinny zniknąć. Nie ma żadnych zaleceń odnośnie postępowania po zabiegu mających na celu ograniczenie aktywności fizycznej. Jednak zaleca się aby przez kolejne 3 doby po wykonanym zabiegu toksyną botulinową nie używać preparatów z magnezem, jak również nie ogrzewać miejsca podania preparatu czyli nie zaleca się opalać twarzy i nie korzystać z sauny oraz solarium. Efekty zabiegu widoczne są już po kilku dniach,  pełny efekt można zobaczyć po siedmiu dniach, który stopniowo z czasem będzie również lekko wzrastał aż do 6 tygodnia. Następnie efekt powoli zaczyna się zmniejszać, ustępuje on najczęściej po około 3,4 miesiącach. Po takim czasie można powtórzyć   zabieg. Z czasem zdecydowanie zmniejsza się  częstotliwość podawania toksyny. Warto zapoznać się z tego rodzaju zabiegiem.

Alternatywą dla użycia botoksu może być zabieg z kwasem hialuronowym, który zupełnie inną substancją. Decyzja którą substancje wybrać nie jest najłatwiejsza. Wszystko zależy od tego jaki dana osoba ma problem. Nie na wszystko zadziała kwas hialuronowy jednak jeśli chodzi o zmarszczki to obie substancje działają dobrze, przy czym zauważyć należy,  że kwas hialuronowy jest substancją bezpieczniejszą. 

Tak naprawdę o tym jaką substancję użyć powinien zdecydować lekarz biorąc pod uwagę dokładny wywiad z pacjentką oraz jej oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *