Ciąża jest to wyjątkowy czas dla wszystkich rodziców, szczególnie dla przyszłych mam. Jest to okres niezwykle ważny, wiążący się z oczekiwaniem na narodziny dziecka. Niekiedy jednak radość jest zakłócona niepokojem i strachem o zdrowie nienarodzonego jeszcze dziecka.
Nic w tym dziwnego, bowiem każda matka martwi się o swoje dziecko, nawet to które jeszcze się nie narodziło. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą badania prenatalne. Na temat tych badań można przeczytać na stronie https://klinikagalena.pl/oferta/badania-prenatalne/.
Na czym polegają badania prenatalne? Co jest ich celem?
Celem badań prenatalnych jest wykrycie oraz leczenie pewnych chorób, nienarodzonego jeszcze dziecka, które znajduje się w łonie matki. Badania te oceniają stan zdrowia dziecka. Do takich podstawowych badań należy USG w ciąży. Pierwsze USG wykonywane jest w między 11 a 14 tygodniem ciąży. Nie powinno ono wzbudzać żadnego niepokoju. Wykonywane jest ono przez powłoki brzuszne, kiedy to lekarz specjalną głowicą przesuwa po brzuchu kobiety i ogląda na monitorze jak wygląda dziecko. sprawdza tym samym szerokość fałdu karkowego, kość nosową, ocenia kształt głowy. Na podstawie takiego badania lekarz ocenia czy dziecko rozwija się prawidłowo. Jeśli uzna, że coś zauważył niepokojącego może wówczas zlecić wykonanie dodatkowego badania. Może zlecić pobranie krwi mamie w celu oceny współczynnika krwi po to, aby sprawdzić czy dziecku zagraża wada genetyczna. Jednym z takich badań jest test PAPP-A. Wykonywany jest również test beta HCG. Oba te badania pozwalają razem wykryć do 95% dzieci z zespołem Downa. Należy zwrócić uwagę na to że dzieci z zespołem Downa częściej rodzą się u matek w starszym wieku. W drugim trymestrze ciąży również wykonuje się ocenę anatomii płodu. Wówczas określa się płeć dziecka, ocenia się prawidłowe wzrastanie, ocenia się również funkcje niektórych narządów dziecka. Możliwe jest również dodatkowo wykonanie badania echokardiograficznego oraz ocena funkcji serca płodu. Natomiast około 30 tygodnia ciąży wykonuje się kolejne badanie, podczas którego potwierdza się prawidłową funkcję łożyska. Podczas tego badania po raz kolejny oglądany jest płód pod kątem budowy. Niektóre choroby mogą bowiem ujawniać się dopiero po 26 tygodniu ciąży. Są to na przykład niedrożności przewodu pokarmowego i moczowego, guzy nowotworowe, arytmie.
Pacjentki które są objęte programem badań prenatalnych mogą liczyć na bezpłatne badania prenatalne w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wówczas lekarz prowadzący ciążę może wystawić skierowanie na badanie prenatalne w ramach programu wtedy kiedy pacjentka spełnia określone kryteria. Warto rozważyć możliwość wykonania badań prenatalnych w ciąży Wykonywane są nieinwazyjne badania prenatalne. Jeśli jednak jest konieczność można wykonać również badania bardziej inwazyjne. Wady płodu można leczyć również jeszcze przed narodzinami dziecka.
Badania prenatalne są dla rodziców nadzieją na wczesne zdiagnozowanie różnych schorzeń u dzieci i ich leczenie jeszcze przed narodzinami.