Dlaczego pacjenci obawiają się wizyty u gastrologa?

Gastrolog jest lekarzem który zajmuje się leczeniem chorób układu pokarmowego. Bada zarówno żołądek, jelita, wątrobę, trzustkę, przełyk.

Zdarza się że pacjenci obawiają się wizyty u gastrologa a wszystko przez to, iż boją się wykonać gastroskopii bądź kolonoskopii.

Dlaczego nie warto obawiać się wizyty u gastrologa. Gastrolog jest specjalistą, którego czasami potrzeba po prostu odwiedzić. To on zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu pokarmowego. W dzisiejszych czasach niestety wzrasta ilość osób, które mają przypadłości w postaci niestrawności, zgagi bądź wrzodów. Wszystko wiąże się z rozwojem cywilizacji, życiu w biegu, stresem, szybkie tempo życia to czynniki które zaostrzają niektóre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dlatego też jeśli zaniepokoją nas pewne objawy, warto udać się na wizytę do gastrologa. Wizyta wcale nie jest straszna i nie należy się obawiać. Jeśli przez dłuższy czas odczuwa się takie dolegliwości jak:

  • bóle wątroby
  • pieczenie w przełyku
  • wzdęcia
  • bóle żołądka
  • częste zaparcia bądź biegunki
  • odbijanie
  • problemy z przełykaniem

wówczas są to pierwsze sygnały aby skorzystać z pomocy specjalisty. Wizyta u gastrologa przebiega podobnie tak jak u innych specjalistów. Najpierw przeprowadzany jest wywiad z pacjentem na podstawie którego lekarz oceni stan zdrowia, wypytuje o dolegliwości, przyjmowane leki i sposób odżywiania się. Również pyta o częstość wypróżnień, co jest istotne dla tego specjalisty. Pzeprowadza badanie powłok brzusznych polegające na naciskaniu na wybrane miejsca , pacjent wówczas wskazuje, które miejsce do przez dotykanie sprawia mu ból. Jeśli takie badanie nie jest wystarczające, aby móc postawić jednoznaczną diagnozę, wówczas gastrolog może zlecić inne badania. Nie zawsze jest to gastroskopia bądź kolonoskopia których tak się obawiamy. Czasem są to po prostu badania krwi w tym próby wątrobowe, morfologia poziom enzymów trzustkowych, może to być również USG jamy brzusznej bądź RTG z kontrastem. Również tak nielubiana przez wiele osób gastroskopia nie jest niczym strasznym. Może nie jest to badanie zbyt komfortowe ale jednak spokojnie każdy da radę je wykonać.

Leczenie u gastrologa polega często na przyjmowaniu odpowiednich leków, jak również stosowaniu się do odpowiednio przypisanej diety. Mogą to być leki które usprawniają pracę jelit, aczkolwiek wiadomo, że ogromny wpływ na zdrowie naszych jelit ma odpowiednia dieta.

Gdzie można udać się do lekarza gastrologa?

Zarówno gastrolog w Krakowie w Poznaniu czy w Szczecinie jak również w każdym innym mieście wymaga skierowania od lekarza rodzinnego. Alternatywą jest udanie się do gastrologa na wizytę prywatną za którą niestety trzeba będzie zapłacić. Warto jednak udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie gdyż udając się na wizytę w ramach ubezpieczenia Narodowego Funduszu Zdrowia lekarz gastrolog będzie mógł również w ramach ubezpieczenia zlecić wykonanie pewnych badań i nie trzeba będzie za nie płacić. W przypadku udania się na wizytę prywatną również za badania trzeba płacić.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *