Kto nie powinien korzystać z mezoterapii igłowej?

Osoby interesujące się zabiegami medycyny estetycznej z pewnością słyszały o takim zabiegu jak mezoterapia igłowa. Jest to zabieg który polega na wstrzykiwaniu pod skórę substancji aktywnych. 

Podawanie tych substancji odbywa się za pomocą strzykawki oraz bardzo cienkiej igły.  Zabieg ten należy do jednego z najbardziej popularnych ponieważ jest wysoce skuteczny przy  spłycaniu zmarszczek, ale również likwidowaniu rozstępów, cellulitu czy nawet w profilaktyce łysienia.  

Pacjenci najczęściej decydują się na mezoterapię igłową wykonywaną w okolicach twarzy czyli na twarzy właśnie ale również szyi czy dekocie. Rzadziej, choć również jest to spotykane, wykorzystują mezoterapię igłową do likwidacji cellulitu. Podczas podawania substancji aktywnych dochodzi do powstania mikronakłuć w skórze, przez co  poprawie ulega mikrokrążenie. Ponadto w ten sposób tworzą się kontrolowane niewielkie stany zapalne w obszarze podania substancji aktywnej, co stymuluje organizm do produkowania nowych włókien kolagenowych oraz elastyny. 

Jakie substancje podawane są podczas zabiegu mezoterapii igłowej?

Mezoterapia igłowa w Krakowie słynie z podawania takich substancji jak: 

  • kwas hialuronowy 
  • witaminy oraz składniki mineralne 
  • aminokwasy 
  • czynniki wzrostu 
  • inne substancje wspomagające procesy zachodzące w skórze. 

To niektóre z podawanych substancji aktywnych. Korzystać można również z innych w zależności od zapotrzebowania skóry

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu mezoterapii igłowej?

Mezoterapia igłowa najczęściej stosowana jest w celu zlikwidowania pierwszych oznak starzenia skóry, po to aby usunąć przebarwienia cienie pod oczami, pajączki naczyniowe, blizny potrądzikowe ale również w celu usunięcia trudnego cellulitu w obrębie ud.  Ponadto jako profilaktyka łysienia w celu pobudzenia wzrostu włosów.  

Jak widać jest to zabieg nie tylko dla pań ale i panów u których oznaki starzenia są już znacznie widoczne na skórze. Z zabiegu tego korzystają również osoby młodsze nawet już po 25 roku życia, aby prewencyjnie zapobiegać oznakom starzenia. 

Kto nie powinien korzystać z tego zabiegu?

Niestety tak jak prawie każdy inny rodzaj zabiegu tak również tutaj istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Powinny z niego zrezygnować osoby

  •  które cierpią na chorobę nowotworową, 
  • mają aktywne zakażenia bakteryjne, wirusowe skóry, 
  • przyjmują leki przeciwzakrzepowe 
  • mają skłonność do powstawania bliznowców 
  • cechuje je nadwrażliwość na składniki preparatów  podawanych w mezoterapii igłowej 
  • osoby które cierpią na niedokrwistość bądź zaburzenia krzepnięcia 
  • jak również panie w okresie ciąży oraz karmienia piersią. 

Aby zabieg był w pełni efektywny pacjent powinien się do niego w odpowiedni sposób przygotować.  Najlepiej aby przed tydzień przed zabiegiem zrezygnować z leków które mogą wpływać na krzepliwość krwi na przykład z aspiryny jeśli zezwala na to lekarz. Ponadto można przyjmować leki zawierające witaminę K w celu uszczelnienia ścianek naczyń krwionośnych, co również powinno być skonsultowane z lekarzem. Pacjentka może przyjmować również lek z wit c i rutyną który jest dostępny bez recepty. Przyjmuje się go w takim celu aby szybciej zlikwidować ewentualnie powstałe siniaki po zabiegu.

 Czy zabieg mezoterapii igłowej jest bolesny?

 Podczas zabiegu wykorzystywany jest znieczulenie miejscowe dlatego też można uznać że zabieg nie należy do bolesnych. Twarz po uprzedniej dezynfekcji smarowana jest kremem z substancją znieczulają po odczekaniu około 20 minut można przystąpić do wykonywania zabiegu. Odczucia co również zależne od indywidualnych cech każdej pacjentki. Jeśli zabieg jest wykonywany techniką klasyczną wówczas pod skórę gęsto dokonywane są ostrzyknięcia śródskórne z podaniem zawartości ampułki. Po wykonanym zabiegu na skórze przez około dwie doby można wyczuwać drobne grudki z płynem które następnie ulegają wchłonięciu nie pozostaje po nich żaden ślad. 

W przypadku użycia Dermapenu substancja aktywna wprowadzana jest przy pomocy specjalnego aplikatora który zawiera mikro igiełki bardzo szybko pulsujące Podobnie jest w przypadku Dermorollera który ma podobno zasady działania jak dermapen. Rollera używa się na skórę mokrą po nałożeniu ampułki bądź na sucho.

Korzyści z mezoterapii igłowej jest naprawdę wiele. Najczęściej zauważalne efekty to poprawia sprężystości oraz napięcia skóry, rozjaśnienie, zredukowanie zmarszczek, ale również cieni pod oczami, zwiększenie grubości skóry, zmniejszenie widoczności pajączków naczyniowych, ujędrnienie skóry, a w przypadku profilaktyki łysienia zmniejszenie wypadania włosów oraz stymulacja wzrostu nowych włosów.

Po takim zabiegu na skórze przez pewien czas może utrzymywać się niewielki obrzęk oraz zasinienie bądź zaczerwienienie, której jednak z czasem zniknie. Po wykonanym zabiegu przez około doby nie powinno się nakładać makijażu i stosować jedynie delikatne kosmetyki do mycia twarzy.  Ponadto wskazane jest picie dużej ilości wody (może być z cytryną). Efekty zabiegu utrzymują się nawet około roku w zależności od tego jak pacjentk dba o swój stan zdrowia oraz jaki tryb życia prowadzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *