Nie wszyscy wiedzą do czego służy botoks.
Kojarzony jest on najczęściej z gwiazdami ekranu które wstrzykują go sobie w celu likwidacji zmarszczek.
Otóż botox ma również wiele innych zastosowań, w tym również medycznych. Toksyna botulinowa jest często wykorzystywana w medycynie estetycznej, nie tylko do redukcji zmarszczek mimicznych, ale również na przykład w leczeniu nadpotliwości.
W Polsce zarejestrowane są trzy rodzaje toksyny botulinowej typu A :czyli Botox, Azzalure oraz Bocouture. Zabiegi z wykorzystaniem botoksu wykonywane są w wielu różnych klinikach medycyny estetycznej w Polsce. Botoks w Krakowie w Warszawie czy innym mieście jest to ta sama substancja lecz podawana w różnych gabinetach. Ważną kwestią jest to, aby podawany był on w profesjonalnych klinikach przez doświadczonego lekarza, który ma odpowiednią wiedzę na jego temat.
Z czego powstaje toksyna botulinowa typu A?
Botox typu A jest to oczyszczone białko wytwarzane przez bakterie clostridium botulinum. Preparaty wykorzystywane w medycynie estetycznej powstają w laboratoriach z wyizolowanych szczepów bakterii.
Ile trwa zabieg wstrzyknięcia botoksu?
W zależności od tego jakie miejsce będzie ostrzykiwanie zabieg trwa około 30 minut.
Preparat podawany jest przez cienką igłę w wybrane miejsce. Aby zmniejszyć odczucie bólu można dane miejsce znieczulić specjalnym kremem Efekty wstrzykiwania botoksu w postaci wygładzenia zmarszczek widoczne są po kilku dniach, wtedy kiedy praca mięśni ulegnie osłabieniu. Eekt wstrzyknięcia botoksu utrzymuje się do 6 miesięcy. Jest to uzależnione od indywidualnych preferencji skóry każdej osoby. Po 6 miesiącach powoli powraca mimika twarzy.
Warto wspomnieć o tym że toksyna botulinowa jest bezpiecznym preparatem stosowanym w medycynie estetycznej i już od ponad 20 lat.
Wskazaniami do zastosowania botoksu są:
Podobnie jak w przypadku innych zabiegów medycyny estetycznej tak również w przypadku wstrzykiwania botoksu istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu najpopularniejszymi przeciwwskazaniami są: ciąża, karmienie piersią, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne oraz inne na których o których można dowiedzieć się w gabinetach medycyny estetycznej.
Zabieg wstrzyknięcia botoksu nie niesie ze sobą jakiś specjalnych zaleceń odnośnie rekonwalescencji. Po samym zabiegu może być widoczne na twarzy pewne zaczerwienienie ustępujące po około godzinie. Istotną jednak sprawą jest to aby przez kilka godzin po wstrzyknięciu preparatu nie schylać się nadmiernie ani kłaść. Przez kilka tygodni po wykonaniu zabiegu nie zaleca się korzystać z sauny, wykonywać masażu w miejscu wstrzyknięcia preparatu, korzystać z solarium, zaleca się unikać zabiegów laserem, zabiegów z wykorzystaniem podczerwieni oraz zabiegu wykorzystujących fale radiowe. Wymienione zabiegi po prostu mogą skrócić czas działania toksyny botulinowej.