Szukając informacji na temat mezoterapii w Internecie z pewnością można się natknąć na dwa pojęcia: mezoterapia igłowa oraz mezoterapia bezigłowa.
Czym w ogóle jest mezoterapia i czym różnią się te dwie metody?
Tak naprawdę mezoterapia jest sposobem podania substancji aktywnej w skórę. Używana jest również nazwa intradermoterapia. W tej metodzie skóra ostrzykiwania jest aktywnymi substancjami miejsce przy miejscu. Ma to za na celu stymulację do regeneracji, do produkowania włókien kolagenu oraz elastyny. Skóra stymulowana w ten sposób młodnieje. W mezoterapii igłowej wykorzystywane są strzykawki z igłą. Igła ta jest bardzo cieniutka i krótka- ma zaledwie od 2 do 3 mm. Zabieg przeprowadzany jest przez lekarza medycyny estetycznej. Lekarz znieczula twarz osobom które mają niski próg bólu. Można ten zabieg wykonać oczywiście bez znieczulenia. Następnie raz przy razie ostrzykuje skórę odpowiednią wybraną substancją. Cały zabieg trwa około 45 minut będź dłużej. Zaletą mezoterapii igłowej jest to że substancje podawane są miejscowo, co pobudza skórę samoregeneracji oraz produkcji niezbędnych substancji. Skuteczność mezoterapii igłowej jest bardzo wysoka. Wstrzykiwane mogą być konkretne preparaty, czy to koktajle lecznicze. Każdy preparat jest indywidualnie dobierany do pacjenta. Po wykonanym zabiegu może występować obrzęk oraz rumień. Jest to reakcja skóry na nakłuwanie. Po pewnym czasie oczywiście to znika. Powstałe krwiaki bądź siniaki powinny ustąpić po upływie dwóch dni od wykonania zabiegu. Trzeba zwrócić uwagę na to że w ciągu 48 godzin po wizycie powinno się unikać ekspozycji skóry na słońce. Warto również zrezygnować z sauny, basenu oraz nie wycierać twarzy szorstkimi ręcznikami. Najlepsze efekty otrzymuje się wykonując całą serię zabiegów od czterech do sześciu średnio co od 7 do 21 dni. Po tych seriach można zdecydować się na zabiegi przypominające średnio co 3 bądź 4 miesiące. Efekty widoczne są już po pierwszej wizycie.
Zaobserwować można:
Co to jest mezoterapia bezigłowa?
Jest to metoda która umożliwia przenikanie substancji aktywnych poprzez otwarcie kanałów przy pomocy impulsów elektrycznych. Jest to tak zwana metoda elektroporacji. Mezoterapia bezigłowa jest dobrym wyborem dla tych pacjentów którzy boją się igieł i nie chcą mieć zabiegów z ich wykorzystaniem.
W jakich miastach można wykonać mezoterapię? z pewnością wykonać można mezoterapię w Gliwicach, w Warszawie, Lublinie, w większości dużych miast w Polsce w których są gabinety medycyny estetycznej.
Zabiegowi temu mogą poddać się już młode osoby nawet dwudziestoletnie aczkolwiek istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Przede wszystkim do przeciwwskazań należą choroby autoimmunologiczne, czynne infekcje, ciąża, skłonność do bliznowców, płytko unaczyniona skóra. Warto zapytać o listę przeciwwskazań, lekarza który będzie miał wykonywać zabieg.
Popularnością cieszy się podawanie koktajli przy pomocy mezoterapii. Są to koktajle z kwasem hialuronowym, który ma właściwości nawilżające, nie daje efektu wypełnienia ponieważ nie ma właściwości wolumetrycznych, a jednocześnie jest przez skórę szybko metabolizowany. Skład koktajlu, obok kwasu hialuronowego znajdują się inne substancje. Są to najczęściej aminokwasy, witaminy, antyoksydanty, glicerol oraz inne.
Jakie są metody mezoterapii?
Najczęściej jest to metoda śródskórna, wykonywana przy pomocy strzykawki i krótkiej igły. Inną metodą jest metoda nappage kiedy lekarz ostrzykuje skórę bardzo szybko naciskając tłoczek strzykawki przez to nie pozostawia grudek preparatu. Wówczas można szybciej wrócić do codziennych aktywności. Kolejna metodą jest metoda liniowa kiedy lekarz wykonuje liczne głębokie zastrzyki a preparat podaje w momencie wyjmowania igły. Wówczas w skórze pozostaje preparat przypominający nić. Inną metodą jest jeszcze mesogun czyli pistolet do mezoterapii jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie lubią widoku strzykawki oraz igły. Przez taki pistolet ilość podanych substancji jest dozowana bardzo dokładnie, kontrolowane jest również głębokość podania substancji, dlatego też zabieg jest mniej bolesny. To na który rodzaj mezoterapii się zdecydować zależy już od wskazań lekarza, który będzie wykonywał zabieg oczywiście po przeprowadzonej konsultacji z pacjentem.