Pierwsze chwile noworodka to wyjątkowy czas zarówno dla mamy jak i dla dziecka. Po porodzie zmęczona jest nie tylko mama ale również dziecko. Konieczne jest jednak jeszcze wykonanie podstawowych badań które określają czy dziecko jest zdrowe.
Pierwszym badaniem jest z pewnością test Apgar. Skala ta ocenia zarówno
-wygląd skóry dziecka (sprawdza kolor czy skóra jest sina czy różowa)
-sprawdza odruchy dziecka
-jego tętno
-bada napięcie mięśni czy są one wiotkie czy też nie
-ponadto bada sposób oddychania czy oddech jest płytki czy też normalny
Za każdą z tych pięciu kategorii dziecko może otrzymać maksymalnie 2 punkty. W całej skali maksymalnie otrzymuje 10 punktów. Jeśli dziecko zdobędzie pomiędzy 7 a 10 punktów oznacza to że jego stan jest dobry. Jeśli wynik wynosi od 4 do 6 wówczas dziecku należy poświęcić więcej uwagi i wykonać dodatkowe badania. Jeśli dziecko otrzymuje 3 punkty bądź mniej wówczas jest to stan niekiedy zagrażający życiu jest to również sygnał alarmowy dla lekarzy aby przygotować stanowisko resuscytacyjne oraz inkubator.
Po wykonaniu testu Apgar następnie noworodek jest mierzony oraz ważony. Ponadto sprawdza się również obwód jego główki, klatki piersiowej oraz brzuszka.
To pierwsze podstawowe badania które wykonane są zaraz po porodzie. Kolejnymi badaniami są badania przeprowadzone przez lekarza neonatologa który sprawdza u dziecka stawy, uszy, oczy, kręgosłup, bada serce, płuca, brzuch oraz narządy płciowe. Jest on w stanie wykryć wszystkie nieprawidłowości
-U dziecka kontrolowany jest również odruch ssania oraz połykania,
-Odruch moro czyli dosyć popularny odruch jest to reakcja dziecka na głośny dźwięk reakcja ta polega na odrzuceniu rąk do tyłu a następnie zebranie ich szybko w geście obejmowania.
-Innym odruchem jest odruch chwytny kiedy umieszcza się palec w dłoni dziecka wówczas dziecko natychmiast zaciska dłoń.
-Odruch szukania jest to odwracanie głowy w kierunku ręki która dotyka policzka dziecka.
Innym odruchem jest odruch chodzenia gdzie dziecko uniesione pod pachy próbuję stawiać kroczki -Odruch pełzania można zaobserwować już po samym porodzie kiedy dziecko położone na brzuchu mamy już próbuję pełzać
Są to piękne pierwsze chwile wspólne matki oraz dziecka. Przez kilka pierwszych dni życia maluszka badania te powtarza się sprawdzając czy reakcja dziecka jest prawidłowa oraz czy prawidłowo adaptuje się do nowych warunków. USG przezciemiączkowe w Warszawie również wykonywane jest na oddziałach neonatologicznych. Warszawa nie jest jedynym miastem takie badanie wykonywane jest bowiem na wszystkich oddziałach noworodkowych. Badanie przezciemiączkowe jest niezwykle istotne. Wykonuje się u niemowląt zanim jeszcze zarosło ciemiączko czyli do mniej więcej około 12 do 18 miesiąca życia. To badanie pozwala wykryć ewentualne patologie mózgu, dzięki czemu można wdrożyć interwencję terapeutyczną aby zoptymalizować rozwój dziecka.
Dziecko badane ma również słuch. Badanie słuchu wykonywane jest w drugiej dobie życia sondą którą wkłada się do ucha Jeśli wynik wyjdzie nieprawidłowy, wówczas takie badanie powtarza się następnego dnia. Badany jest wzrok lekarz sprawdza wzrok latarką kontrolując reakcje z źrenic na światło. Również stawy biodrowe są niezwykle dokładnie oceniane przez lekarzy. Lekarze sprawdzają czy dziecko nie ma wrodzonego zwichnięcia stawu biodrowego. W niektórych szpitalach wykonywane jest USG bioderek.
Innym bardzo ważnym badaniem jest badanie poziomu bilirubiny we krwi czyli barwnika który wywołuje żółte zabarwienie skóry. Jeśli poziom jego jest za wysoki wówczas noworodek musi być naświetlane specjalną lampą który światło powoduje że w szybszym tempie rozpada się bilirubina.
U dzieci badana jest również grupa krwi zwłaszcza u tych dzieci u których może wystąpić konflikt serologiczny jak również u tych dzieci które mają anemię bądź silną żółtaczkę. U noworodków kontrolowane jest również to w jaki sposób goi się pępek dziecka czy nie zdało się stan zapalny. To podstawowe badania wykonywane noworodkom w kolejnych miesiącach życia wykonywane są kolejne badanie niezbędne aby ocenić czy dziecko rozwija się prawidłowo W pierwszych miesiącach wykonywany jest również obowiązkowe szczepienie ochronne dziecka. Pozostałe badania wykonywane są w zależności od tego czy dziecko dobrze się rozwija.